CÉGBIZTOSÍTÁSOK

Vállalkozásunk, intézményünk értékeit megfelelően kiválasztott biztosításokkal szakszerű védelem alá helyezhetjük

Kisvállalkozások vagyonbiztosítása

Kisvállalkozásoknak nevezhetjük azokat a cégeket és intézményeket, amelyek vagyonértéke az 500 millió forintot nem haladja meg – tehát ide tartozhatnak például a gyártók, a kereskedők, a szolgáltatók, vagyis mindazok, akik szeretnék biztonságban tudni vagyontárgyaikat, értékeiket Magyarországon.


A MEGNYITÁS, A MŰKÖDÉS MEGKEZDÉSE ELŐTT 

Ha zöldmezős a beruházás, vagy egy új funkcióra kell átalakítani épületet, az előrelátó cégvezető már a tervezés időszakában biztosítót (legalábbis autentikus tanácsadót) választ. A biztosító elvárásait a betörés- és tűzvédelemmel kapcsolatban ugyanis már ekkor érdemes a tervezőkkel és a kivitelezőkkel szemben követelményként megfogalmazni, mert a később történő átalakítási munkák a kellemetlenségek mellett többletköltséggel is járnak.

 

Már idejekorán el kell ugyanis dönteni, hogy lesz-e kiépítve elektronikus jelzőrendszer, milyen mechanikai védelemmel riasztjuk el a behatolást tervezőket (lesznek-e rácsok, milyen szilárdságú és zárszerkezettel ellátott nyílászárók kerülnek beépítésre, hová kell biztonsági üvegezés, hová építjük be a széfet, s hogyan erősítjük meg az azt befogadó helyiségnek a védelmét stb.). A szóbeli instrukciók mellett rendelkezésre kell állnia a (leendő) biztosító vagyonbiztosítási szabályzatának, benne a védelmi követelményekkel, amely a fentiekre is szakszerű útmutatást adnak.
szef.jpg

 

A nyílászárók, az egyes vagyonvédelmi eszközök, a széfek beszerzésekor ajánlom figyelmükbe az eszközök MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) minősítéseinek megtekintését, amely a gyártóknál és a forgalmazóknál rendelkezésre áll (a minősítések, tanúsítványok fénymásolatait vásárláskor el kell kérni a gyártótól/forgalmazótól). Ezekből megtudható, hogy azok milyen vagyonértékig nyújtanak – a biztosítók által is elfogadott – védelmet. Erről részletesebben a főként lakossági biztosításokról szóló  www.privatbiztositasok.sokoldal.hu weblapomon írtam.

Figyelembe veendő, hogy a biztosítási ajánlat készítésekor az üzletkötőnek nem feladata a kiépített védelmi rendszer minősítése, meglétének igazolása. Mivel az az üzletkötés után akár naponta változhat, az a bevett gyakorlat, hogy a káresemény bekövetkezésekor meglevő állapotot vizsgálja a kárszakértő. Tehát a cégvezető hatásköre, hogy legalább azon a szinten tartsa a védelmi berendezéseket, ahogy azt a biztosítási szerződésben vállalta.
 

A BIZTOSÍTÁSI SZERZŐDÉS ELŐKÉSZÍTÉSE, MEGKÖTÉSE
(új vállalkozás indítása esetén)

♦ Ajánlással, illetve referenciával rendelkező biztosító keresése
♦ Konzultáció a biztosító üzletkötőjével (a cég helyzete és jellege milyen vagyon- és egyéb biztosításokat igényel)
♦ A szükséges adatok rendelkezésre bocsátása díjajánlat készítése céljából
♦ Díjajánlat értékelése (több ajánlat esetén összevetése)
♦ Biztosítási szabályzat(ok) áttanulmányozása
♦ Kérdések feltétele a biztosítás további sorsáról (vagyonérték-változások, hogyan, mennyi idő alatt térülnek a károk stb.)
♦ Ajánlat aláírása
♦ Biztosítási kötvény áttanulmányozása, elfogadása.

 


A BIZTOSÍTÁSI AJÁNLAT MEGTÉTELE ELŐTT

A cégbiztosítási ajánlat megtételéhez eldöntendő, hogy milyen alapbiztosításra és milyen kiegészítő biztosításokra van szükségünk.  Ez leginkább úgy közelíthető meg, hogy én ismertetem az üzletkötővel, hogy szerintem milyen veszélyek fordulhatnak elő az üzemmenet során, majd meghallgatom az ő javaslatait is (ő ebben nyilván több tapasztalattal rendelkezik). A kettőből összegyúrjuk azt a tervet, hogy végül is mire terjedjen ki a díjajánlat. 

A vagyonbiztosításra fókuszálva előbb-utóbb "biztosítási csomagba" botlunk (a biztosítók termékfejlesztői csomagokba rendezték, hogy tapasztalatuk szerint mire is van szüksége a hasonló profilú kisvállalkozásoknak). Nincs más hátra, nekünk is el kell döntenünk, hogy milyen biztosítási csomag megvásárlására készülünk. (A biztosítók egyedi, különleges igényeket is kielégítenek, ha partnerük már több biztosítást is kötött cégüknél.) 

A kisvállalkozói vagyonbiztosítások fantázianevei, bennük a biztosítási csomagok nevei a társaságoknál igen változatosak, tartalmukban azonban mégis bírnak közös jellemzőkkel.  Az egyszerűség kedvéért én jelenlegi biztosítótársaságom kisvállalkozói vagyonbiztosításából (UNIQA Biztosító: Vállalkozás & fejlődés 4. Vállalkozói vagyonbiztosítás) veszem a példákat, amely alapbiztosítás gyanánt négy biztosítási csomagot (Összkockázatú, Lux, Plusz és Standard) ajánl:

 

  Biztosítási fedezettípusok        

 Össz-  kocká-   zatú

                              Lux                    Plusz   Stan-dard                  
 Tűzkockázatok 
 (tűz,villámlás,robbanás)                             
 pipa.jpg
  pipa.jpg               pipa.jpg       pipa.jpg
 Elemi károk  pipa.jpg
  pipa.jpg    pipa.jpg     pipa.jpg
 Katasztrófa kockázatok  pipa.jpg 
   pipa.jpg     pipa.jpg    pipa.jpg
 Vezetékes vízkár  pipa.jpg   pipa.jpg    pipa.jpg    pipa.jpg
 Mellékköltségek térítése                pipa.jpg   pipa.jpg    pipa.jpg
   pipa.jpg
 Betöréses  lopás kockázatok                           pipa.jpg   pipa.jpg    pipa.jpg
 
 Üvegtörés            pipa.jpg
  pipa.jpg
   pipa.jpg
 
 Bővített vezetékes vízkár            pipa.jpg
  pipa.jpg    pipa.jpg
 
 Villámcsapás közvetett hatása            pipa.jpg
  pipa.jpg    
 Füst és hő okozta károk            pipa.jpg
  pipa.jpg     

 Minden kockázat, ami a  kizárások között nem szerepel                                   

           pipa.jpg
       
 
 
Jól látható, hogy a Standard csomag csak a természet vak erői ellen véd (fedezetbe vont kockázatai: tűz, árvíz, földrengés és más elemi károk: közvetlen villámcsapás, robbanás, viharkár, jégverés, hónyomás, sziklaomlás, kőomlás, földcsuszamlás, ismeretlen üreg beomlása, ismeretlen jármű ütközése, légi jármű és rakományának ütközése, felhőszakadás), valamint a vízkár következményeit és a mellékköltségeket téríti. Elsősorban épületek biztosítására ajánljuk.

A fentieken kívül a Plusz csomag már a betöréseket, a csőtöréseket és az üvegezéseket is fedezetbe vonja (ez így egy átfogó védelem), míg a Lux az eddigieken kívül a villámcsapás közvetett hatásait, illetve a füst és hő okozta károkat is fizeti. Az összkockázatú fedezet minden hirtelen és véletlen, előre nem látható fizikai behatás vagy esemény következtében keletkezett kárra fedezetet nyújt. Valamennyi kárt fedez, amelyek a kizárásokban nem szerepelnek - ezért tehát e rendszerben ez a fedezettípus tekinthető teljes körűnek (All Risks).

A fedezettípusok mellett meg kell határoznunk (saját és ideiglenesen nálunk tárolt idegen) vagyoncsoportjaink értékét: 

1. az épületekét (és építményekét), 

2. a gépek, berendezések, eszközök vagyoncsoportét és 

3. számítógépek,

4. az áruk, készletek értékét. 

Ezeket egyébiránt ezentúl biztosítási összegeknek nevezhetjük.

A biztosítási összeget a szerződő határozza meg. Ez nem haladhatja meg a biztosított vagyontárgyak új állapotban való felépítésének (helyreállításának) költségeit, illetőleg új állapotban történő beszerzésének értékét. A biztosítási összeget se alá-, se felébecsülni nem érdemes, hiszen kár esetén 10%-osnál nagyobb mértékű alulbiztosítottság esetén aránylagos kártérítést fizet a biztosító, túlbiztosítottság esetén pedig nem fizet többet a káridőponti értéknél. A vagyonértékek időközben történő változásairól érdemes a biztosítót rendre értesíteni.


A biztosítási összeg meghatározásánál a körültekintő cégek mindig a legrosszabb esetre készülnek fel (pl. szezonális termelés vagy készletezés esetén a csúcsot célozzák meg).

Betöréses lopás és rablás kockázatokra a biztosítás megköthető a teljes biztosítási összegre vagy annak a szerződésben meghatározottcegbiztositasokhányadára (ez a hányadrész-biztosítás, amely kizárólag a Gépek, berendezések, eszközök és az Áruk, készletek és Számítógépek vagyoncsoportokra köthető). A hányadrész-biztosítással azt a berendezés-, illetve készlettömeget vonjuk fedezetbe, amit a józan ész szerint egy-egy betöréses behatolás alkalmával egyáltalán el lehet vinni, illetve rongálással működésképtelenné tenni.


KIEGÉSZÍTŐ BIZTOSÍTÁSOK (fakultatív)

 

Különböző kiegészítő biztosításokkal tehetjük komplettebbé egy szerződésen belül kisvállalkozói vagyonbiztosításunkat:

• Számítógépek és elektromos berendezések kiegészítő biztosítása
• Készpénz, értékpapír, értékkészlet és küldöttrablás kiegészítő biztosítása
• Speciális üvegezések (vitrin, kirakat, üvegpult), illetve cégtábla, reklámtábla üvegezéseinek biztosítása
• Tűz- és üzemszünet biztosítás
• Általános és munkáltatói felelősségbiztosítás
• Bérbevevői felelősségbiztosítás
• Bérbeadói felelősségbiztosítás
• Szolgáltatói felelősségbiztosítás
• Termék felelősségbiztosítás
• Kiegészítő baleset-biztosítás


A kisebb cégeknek ebben az egy szerződésen belül érdemes megkötniük felelősségbiztosításaikat és baleset-biztosításukat, míg a nagyobb dolgozói létszámmal rendelkezőknek, illetve a speciális (főképpen szolgáltatási)  tevékenységet végzőknél ezt külön szerződésben érdemes (erről bővebben a Felelősségbiztosításokc. aloldalon).


AZ AJÁNLAT ELFOGADÁSA UTÁN 

Ha egy cégbiztosítás árajánlata elfogadása mellett döntöttünk, az ajánlattevői helyen megejtett aláírásunkkal szentesítjük azt. Ha még nem került a birtokunkba, ekkor kell megkapnunk a vonatkozó szabályzatokat (ennek pontos listáját is aláíratják velünk, tehát könnyen leellenőrizhető, hogy megkaptunk-e mindent).

A következő fontos mozzanat a biztosítási kötvény megérkezte, illetve annak gondos áttanulmányozása. Ez nagyon lényeges, mert a korábban aláírt ajánlaton szereplő tartalom helyett ténylegesen ezen vállalja a szerződési feltételeket a biztosító, s az üzletkötő szóban tett ígéretei természetesen semmit sem garantálnak. 15 nap áll rendelkezésünkre, hogy a remélttől történő eltérés (vagy adminisztrációs hiba, pl. egy telephely rossz címe) miatt írásban elutasítsuk a szerződést. Ha ezzel nem élünk, a szerződés hatályba lép.


                                              

SZÁLLÍTMÁNYBIZTOSÍTÁS

Társaságunk belföldi és nemzetközi szállítmánybiztosításokkal is áll a  kisvállalkozások rendelkezésére.

Mind a belföldi, mind a nemzetközi szállítmánybiztosításoknál az ICC (Institute Cargo Clauses) feltételrendszerhez hasonló módozatokat alkalmazzuk, úgy mint All Risks és FPA (Free from Particular Average), azaz részkároktól mentes biztosítás.

A szállítmánybiztosítások megköthetők egy útra szólóan, valamint keretszerződés formájában.

A keretszerződés azt jelenti, hogy a biztosítottnak nem kell minden egyes szállítmányt külön-külön bejelentenie, hanem a tervezett éves forgalom alapján, előzetes biztosítási díj ellenében köt szerződést. Az elszámolás negyedévente vagy a biztosítási időszak megújításakor a tényleges forgalom alapján történik.

A szállítmánybiztosításokhoz kapcsolódik a szállítmányozói és a fuvarozói árukár felelősségbiztosítás is. Ezen biztosítási termékek díjait a biztosított tevékenységből származó árbevétele alapján határozzuk meg.

                                    domino3.jpg

A KÖVETKEZŐ OLDALAKON olvashat a szintén fontos felelősségbiztosításokról, a munkavállalók csoportos személyi biztosításáról, illetve egyéb más aktualitás mellett a gyakran külföldre utazók bérletszerű segítségnyújtási biztosításáról, s arról is, hogy bizonyos feltételek teljesülése esetén nálunk a kisvállalkozások visszakaphatnak befizetett biztosítási  díjukból.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 3
Heti: 12
Havi: 239
Össz.: 80 373

Látogatottság növelés
Oldal: Kisvállalkozások
CÉGBIZTOSÍTÁSOK - © 2008 - 2024 - cegbiztositasok.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »